Ga naar hoofdinhoudGa naar hoofdinhoud
Het vergelijkingsplatform voor rijscholen
Landelijke cijfers

Het rijexamen in Nederland, week voor week

496 weken officiele CBR-data, van 2017/01 tot en met 2026/27. Elke week apart geteld.

42,1%theorie-examen auto
48,8%praktijkexamen auto
496 weken data

Het rijexamen in cijfers

In de laatste 52 gemeten weken zijn er 439.483 theorie-examens voor het rijbewijs B afgenomen, waarvan 42,1% voldoende. Bij het eerste praktijkexamen ging het om 199.578 examens met 48,8% voldoende, en bij het herexamen om 183.282 examens met 49,4% voldoende. Bron: open data van het CBR, meetweek 2026/27.

Rijbewijs B in de laatste 52 weken

Theorie-examen auto

42,1%

439.483 examens afgenomen

over 52 weken

Praktijkexamen auto

48,8%

199.578 examens afgenomen

over 52 weken

Herexamen auto

49,4%

183.282 examens afgenomen

over 52 weken

Alle percentages zijn het aantal voldoendes gedeeld door het aantal afgenomen examens. Uitgestelde, afgebroken en niet-afgenomen examens tellen niet mee in die noemer.

Slagingspercentage per week

De laatste drie jaar, week voor week. De dunne lijn is het weekcijfer, de dikke lijn het gemiddelde over de voorgaande 52 weken.

Praktijkexamen auto50%
2023/2844% tot 56%2026/27

De dunne lijn is het gemeten percentage per week, de dikke lijn het gemiddelde over de voorgaande 52 weken. Over deze 156 weken lag het weekcijfer tussen 45,8% en 54,7%; het 52-weeks gemiddelde staat nu op 48,8%.

Laatste twaalf weken als tabel
WeekAfgenomenVoldoende
2026/164.22151,2%
2026/174.33851,5%
2026/182.87550,2%
2026/192.88752,1%
2026/202.84251,9%
2026/214.58349,7%
2026/223.99248,3%
2026/234.31348,7%
2026/244.27650,2%
2026/254.73249%
2026/264.13349,1%
2026/272.20850%
Theorie-examen auto35,3%
2023/2834% tot 53%2026/27

De dunne lijn is het gemeten percentage per week, de dikke lijn het gemiddelde over de voorgaande 52 weken. Over deze 156 weken lag het weekcijfer tussen 35,3% en 51,5%; het 52-weeks gemiddelde staat nu op 42,1%.

Laatste twaalf weken als tabel
WeekAfgenomenVoldoende
2026/169.88638,5%
2026/179.75941,3%
2026/188.33840,4%
2026/197.84641,1%
2026/207.50642,1%
2026/219.65241,5%
2026/227.56940,9%
2026/238.86441,9%
2026/248.34935,4%
2026/258.12536,2%
2026/266.07136,6%
2026/273.92635,3%
Herexamen auto50,1%
2023/2844% tot 56%2026/27

De dunne lijn is het gemeten percentage per week, de dikke lijn het gemiddelde over de voorgaande 52 weken. Over deze 156 weken lag het weekcijfer tussen 45,4% en 54,7%; het 52-weeks gemiddelde staat nu op 49,4%.

Laatste twaalf weken als tabel
WeekAfgenomenVoldoende
2026/163.64649%
2026/172.91948,1%
2026/182.08048,6%
2026/192.56450,9%
2026/202.73449,6%
2026/213.75850,5%
2026/222.60948,3%
2026/233.63549,6%
2026/243.57651,7%
2026/253.74749,7%
2026/262.94948,1%
2026/271.32850,1%

Hoeveel examens worden er afgenomen?

Aantallen, geen percentages. Het theorie-examen kent het grootste volume van de drie.

Theorie-examen auto per week439.483 totaal
2025/282026/27

Aantal afgenomen examens per week over de laatste 52 gemeten weken. Uitgestelde en niet-afgenomen examens tellen hier niet mee.

Praktijkexamen auto per week199.578 totaal
2025/282026/27

Aantal afgenomen examens per week over de laatste 52 gemeten weken. Uitgestelde en niet-afgenomen examens tellen hier niet mee.

Het patroon door het jaar

Gemiddeld slagingspercentage per weeknummer, praktijkexamen auto
week 1week 52

Over alle gemeten jaren ligt het percentage in week 17 gemiddeld 4,5 procentpunt hoger dan in week 40. Dit is een waarneming over de hele reeks en zegt niets over een individueel examen.

Weken waarin veel examens niet doorgingen

Het CBR registreert per week hoeveel praktijkexamens zijn uitgesteld. De weken in 2020 en 2021 vallen in de periode waarin het CBR zijn examens had stilgelegd en zijn niet vergelijkbaar met een gewone week.

Weken met de meeste uitgestelde praktijkexamens auto
WeekUitgestelde examens
2021/044.410
2021/074.410
2021/064.274
2021/084.144
2020/134.093
2021/054.083
Hoe wij deze cijfers berekenen

De noemer. Een slagingspercentage is het aantal voldoendes gedeeld door het aantal afgenomen examens, dus voldoende plus onvoldoende. Het CBR-bestand bevat daarnaast een kolom met een totaal waarin ook uitgestelde, afgebroken en niet-afgenomen examens zitten. Die gebruiken wij nooit als noemer.

Eerste examen en herexamen zijn aparte producten. Het CBR registreert het herexamen onder een eigen code. De cijfers hierboven zijn dus niet dubbel geteld.

Welke examens meetellen. Het CBR-bestand bevat 456 verschillende producten, van rijbewijsexamens tot beroepsvakbekwaamheid en vaarbewijzen. Deze pagina toont de drie producten van het rijbewijs B. Tussentijdse toetsen laten wij buiten de percentages: die staan per definitie op honderd procent en zijn geen examen.

Het 52-weeks gemiddelde. De dikke lijn in de grafieken is een voortschrijdend gemiddelde: voor elke week tellen wij de voldoendes en de afgenomen examens van die week en de 51 weken ervoor bij elkaar op, en delen die op elkaar. Dat dempt de ruis van losse weken zonder de onderliggende cijfers te veranderen. De dunne lijn toont het onbewerkte weekcijfer en blijft leidend.

Hoe wij de weken samenstellen. Het CBR publiceert rollende bestanden die elkaar overlappen, waarbij de eerste en laatste week van een bestand maar een deel van die week beslaan. Wij nemen per week de volledige waarneming en laten een afgekapte randweek vallen. Publiceert het CBR later een bijgestelde waarde voor een week, dan verandert het cijfer hier mee.

Laatst bijgewerkt op 3 september 2026